Anasayfa / Blog / Kartvizitin Tarihi

Kartvizitin Tarihi

Kartvizit 17. yüzyılda Avrupa’da ortaya çıkmıştır. İlk kullanım amacı soyluların kendi şehirlerine ve hatta evlerine gelişlerini bildirmekti. O zamanlar kartvizitler oyun kartı boyutundaydı ve üzerinde birçok süsleme bulunduruyordu. Üst ve orta sınıf için bu kartvizit alıp vermek sosyal açıdan bir zorunluluktu. Hatta evlerde konukların kartvizitlerini bırakabileceği tepsiler bulunuyordu.

18. ve 19. yüzyılda kartvizitler bir eve konuk gidildiğinde ev sahibesine sunulmak üzere kullanılmaya başlandı. Konuklar kapıyı çaldıklarında bir hizmetçi elinde bir tepsisiyle belirir, konuklar kartvizitlerini bu tepsiye koyarlar ve kartvizitler ev sahibesine götürülürdü. Konuklar hakkında ilk izlenimini bu kartvizitler sayesinde alan ev sahibesi izin verdiği takdirde konukları kabul edilirdi.

Bildiğimiz anlamda iş amacıyla kullanılan kartvizitler ilk kez 17. yüzyılda Londra’da ortaya çıktı; ancak bugünkü kullanım amacıyla değil. O dönem sokak numaraları ve gelişmiş bir haberleşme ağı bulunmadığı için iş sahipleri bu kartvizitlere iş yerlerinin haritalarını tarifiyle beraber koyarlardı. Bugün sokak numaraları hatta isimleri olmasına rağmen hala Kavacık matbaa kartvizitlere kroki konulmaktadır. İş öncesi veya sonrası verilen bu kartvizitler önceleri tahta baskıdan yapılırken 1830’larda litografi keşfedilince yerini süslemeli olanlarına bırakmıştır. Sanayi Devrimi’nin de etkisiyle kartvizitler bildiğimiz amaçla kullanılmaya başlandı. İngiltere’de ortaya çıkan tüccarlar bilgi alışverişinde bulunmak için birbirlerine kartvizitlerini vermeye başladılar. Bu kartvizitler daha çok sunumlarda ve fuarlarda dağıtılsa da tüccarların asıl amacı üst sınıftaki insanlara ulaşmaktı. Kalın kağıttan üretilen bu kartiviztler oldukça sade bir tasarıma sahipti.

Türk devletlerinde ise 18. yüzyıla kadar mühürler kullanılıyordu. Osmanlı sultanlarının kullandığı mühürlere tuğra deniyordu. Hz. Muhammed’in (s.a.v.) ise hükümdarlara gönderdiği mektuplara Kelime-i Şahadet yazan mühür kullanıyordu. 18. yüzyılda Avrupalılaşma hareketiyle beraber ilk olarak elçiler ve saray çevresi, daha sonra ise tüm üst sınıf tarafından kullanılmaya başlanmıştır. Bayramlarda memurlar amirlerini ziyarete gittiklerinde kartvizitlerini evdeki tepsiye bırakırlardı. Osmanlı kartvizitlerini Avrupa’nın kartvizitlerinden ayıran ise tabi ki hattat sanatının en güzel örneklerini bulundurmalarıydı.Son yüzyılda giderek işini kaliteli yapan firmalara ihtiyaç duyulmaktadır.” Bu sebepten ötürü bir çok alanda faaliyet gösteren Reklam Noktası, Kavacık matbaa kaliteli kartvizit, ucuz kartvizit fiyatı ve hızlı kartvizit teslimatı ile sizlere hizmet vermenin gururunu yaşıyor.

Sizlerde bu kaliteye ulaşmak isterseniz 0216 537 10 41 – 0545 537 10 41 numaralı sipariş hattından siparişlerinizi verebilirsiniz…

Kavacık Kartvizit Reklam Noktası İletişim
Etiketler: kavacık ve beykozda kartvizit nerede yaptırılır, iyi bir kartvizit nasıl olmalıdır, kartvizit nedir, kartvizit nerede yaptırılır, kartvizit örnekleri, kartvizit nasıl olmalıdır, kavacık kartvizit, acil kartvizit, kavacık matbaa, kartvizit fiyatları, kartvizitci, kartvizit tasarımı, ucuz kartvizit, beykoz kartvizit, kartvizit modelleri, kavacık acil kartvizit, kartvizit çeşitleri